Sve što je potrebno da znate o đumbiru

Đumbir je biljka koja je cenjenja širom sveta zbog svojih lekovitih svojstava i upotrebe u kulinarstvu (kao začin). Botanički poznat pod latinskim imenom Zingiber officinale, đumbir je rizom, odnosno podzemni deo stabljike koji se širi horizontalno i koristi se u svežem obliku, sušenom obliku, prahu, ulju ili sokovima. Đumbir potiče iz Kine odakle se proširio i na ostatak sveta dok je trenutno Indija prva na listi zemalja koje ga gaje (35% ukupne svetske proizvodnje) i ima dugu istoriju upotrebe, posebno u tradicionalnoj kineskoj, indijskoj i arapskoj medicini.

djumbir

Generalno je lak za gajenje čak i u kućnim uslovima tako što odaberete rizom koji već ima zeleni izdanak i zasadite ga u saksiju sa rastresitom zemljom (najbolje doba za sadnju je jesen). Đumbir ima prijatan miris, jak i ljutkast ukus kao i višenamensku upotrebu. U jelima se najviše koristi njegov koren koji sadži skrob i smolu, od koga se inače pravi i eterično ulje. Kao začin je najpopularniji u istočnjačkoj kuhinji, dok se na zapadu češće koristi kao poslastica. Dakle dodaje se i u slatka i u slana jela, kao što su kolači, keks, kari, čajevi i napitci. Kada želite da osvežite jelo i date mu oštrinu najbolji je svež đumbir, a kada želite blažu varijantu i suptilan ukus preporučujemo sušeni.

Nutritivna vrednost đumbira

Đumbir je izuzetno hranljiva namirnica koja nudi niz zdravstvenih koristi zahvaljujući svom bogatom sastavu vitamina, minerala i bioaktivnih spojeva. Spada u grupu niskokaloričnih namirnica (100g svežeg đumbira ima oko 80 kalorija) koja sadrži oko 80% vode. Pored toga, đumbir je bogat izvor vitamina i minerala, uključujući: vitamin C (važan za imunološki sistem i kožu); magnezijum (doprinosi normalnom funkcionisanju nervnog sistema i mišića); kalijum, koji pomaže u regulaciji krvnog pritiska; bakar, koji je važan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca; mangan (doprinosi metabolizmu i zdravlju kostiju). Đumbir takođe sadrži gingerol, bioaktivni spoj za koji se smatra da je odgovoran za većinu njegovih antiinflamatornih i antioksidativnih svojstava

Za šta je dobar đumbir ?

Đumbir kao lek se vekovima koristi u različitim kulturama širom sveta, posebno u tradicionalnoj kineskoj i indijskoj medicini. Brojna su njegova lekovita dejstva među kojima su ta da: je efikasan u smanjenju mučnine i povraćanja uzrokovanih različitim faktorima, uključujući jutarnju mučninu, mučninu nakon operacije, kao i mučninu uzrokovanu hemoterapijom. Zahvaljujući svojim antiinflamatornim svojstvima, đumbir može pomoći u smanjenju upala i bolova, posebno kod stanja kao što su osteoartritis, reumatoidni artritis i menstrualni bolovi. Zatim smanjuje nadutost i poboljšava varenje, jača imunološki sistem, regiliše nivo šećera u krvi i smanjuje horesterol tj rizik od srčanih oboljenja. Đumbir za grlo i prehladu je odličan, delotvoran i širokoprihvaćen prirodni lek. Isto tako pomaže u mršavljenju i ako niste znali smanjuje stres i doprinosi vašem kako fizičkom tako i mentalnom zdravlju. Pored svega navedenog uključivanje đumbira u ishranu može sprečiti pojavu raka (smatra se moćnim sredstvom protiv pojave najviše raka jajnika, pankreasa i prostate) i infekcija izazvanih pojavom gljivica ( npr. atletsko stopalo ). Prema nekim istraživanjima đumbir igra važnu ulogu kada je reč o moždanim ćelijama (doprinosi lečenju Alchajmerovove i Parkinsonove bolesti). Takođe se pokazalo da pojačava budnost i koncentraciju, naročito kod žena u srednjim godinama. Sigurni smo da ukoliko đumbir nikada niste probali i koristili sada hoćete.

Koliko se sme koristiti đumbir i ko ne sme da pije čaj od đumbira ?

Svaka namirnica pored svojih lekovitih svojstava ima i neka neželjena dejstva pa je zbog toga važno da vam skrenemo pažnju na to ko ne sme da jede đumbir (bilo sirov, u prahu ili u vidu čaja). Prema savetima lekara konzumiranje đumbira se ne preporučuje pacijentima na antikoagulantnoj terapiji jer đumbir može usporiti zgrušavanje krvi. Takođe uzimanje đumbira zajedno sa nekim drugim lekovima koji isto usporavaju zgrušavanje krvi može povećati rizik od pojave modrica i krvarenja. Ne bi trebalo da ga uzimaju ni doilje, osobe sa kamenom u bubregu, povišenim krvnim pritiskom i manjkom kilograma kao ni osobe koje su alergične na njega. Osobama kojima se preporučuje naučnici smatraju da je dozvoljeno 3-4 grama đumbira dnevno.

Đumbir u ishrani

djumbir recepti

“Da li ste do sada znali koliko je važan pravilan način ishrane ?”. Ukoliko jeste, pitanje je “Da li su jela koja pripremate zdrava i ukusna?”. Dodatkom samo jedne namirnice možete to promeniti, a đumbir se itekako savetuje kao poželjna namirnica svačijeg načina ishrane. Najpopularniji način na koji se najviše koristi jesu napici od đumbira počevši od osvežavajućih letnjih napitaka do toplih zimskih čajeva. Isto tako đumbir se odlično uklapa sa mnogo različitih tipova namirnica, a posedno dobro ide uz morsku hranu, jela od mesa, slaže se sa voćem ( pomorandžama, limunom, dinjom, bundevom i jabukama).

Čaj od đumbira za šta je dobar ?

Da li volite da pijete čajeve? Da li ste nekada probali čaj od đumbira? Bez obzira da li ste ljubitelj čajeva nakon saznanja o njegovom lekovitom dejstvu i snažnom uticaju na zdravlje nećete ostati ravnodušni. Đumbir čaj ublažava simptome prehlade i gripa, jača imunitet, poboljšava varenje, smanjuje mučninu i upale i izvanredan je lek za grlo. (Sve ostale prednosti istakli smo još na početku!)

Kako pripremiti đumbir ?

Pre toga se postavlja pitanje “Kako oljuštiti đumbir?”. Kora đumbira je izuzetno teška za ljuštenje, a njegova tekstura dodatno otežava posao. Ipak, postoji jedno lako rešenje a to je čišćenje kašičicom za kafu jer se tom prilikom ne gubi ni najmanji deo korena. Ako vam to ne uspe pokušajte nožem ili ljuštilicom lepo da ga obradite. I to je najteži deo posla, ostatak vam neće predstavljati problem. Potrebno je samo da iseckane kriške svežeg đumbira prelijete vrelom vodom, ostavite da odstoji i procedite (čaj od svežeg đumbira). Takođe ga možete praviti i od suvih sastojaka. Čaj od đumbira u prahu je još jednostavniji za pripremu. Potrebno je da prelijte ključalom vodom kašičicu đumbira u prahu (ako želite jači čaj stavite dve kašičice). Ostavite poklopljeno 10 minuta, ostavite da se smlači i pijte. Najzdravija kombinacija koju morate probati jeste đumbir i kurkuma. Čaj od đumbira i kurkume u prahu se pravi tako što u 500ml proključale vode stavite iseckan đumbir (1-2cm svežeg korena) i pola kašičice kurkume, a zatim ostavite 15-tak min da odstoji i dodate na kraju limun i med po želji. U ovaj čaj možete još dodati i cimet i med. Kombinacija kurkuma đumbir cimet i med prava je energetska bomba!

Može li se đumbir jesti sirov?

Na ovo pitanje smo vam već dali odgovor kroz recepte koji se pripremaju od svežeg tj sirovoog đumbira. Dakle odgovor je “Da”. Možete ga jesti sirovog samo treba voditi računa o preporučenoj količini.

Med, limun i đumbir za mršavljenje

Limunada sa đumbirom je savršen letnji napitak. Pomešajte sveže ceđeni limunov sok sa vodom, iseckanim đumbirom i medom po ukusu. Ovaj napitak možete poslužiti hladan sa kriškama limuna i ledom. Med, đumbir i limun su savršena kombinacija za skidanje kilograma. Imajte to u vidu, promenite svoje navike i dočekajte leto u top formi! Ukoliko vam se ne preporučuje slatko onda su đumbir i limun za mršavljenje idealan i sasvim dovoljan spoj za savršen izgled. Đumbir i limun zajedno nude antioksidativna i detoksikacijska svojstva.

Đumbir, limun i beli luk kao lek

Pored ova tri moćna i veoma zdrava sastojka za pravljenje limunade ili čaja mogu se dodati još i cimet ili med. Bilo da uključite sve (đumbir, med, limun i cimet) ili možda izostavite med ili cimet zasigurno čete napraviti zdrav i lekovit napitak.

Đumbir i med iskustva

Rekli smo vam da se đumbir i med najčešće koriste za pripremanje čaja međutim otkrivamo vam još jedan način upotrebe ove dve visokozdrave namirnice. Potrebno vam je 300g meda i 100g đumbira. Sitno iseckan đumbir možete samleti u blenderu, staviti u teglu i preliti medom ili sjediniti izrendan đumbir i med. Tako pripremljenu smesu možete konzumirati 1-2 put dnevno po jednu kašiku ili možete rastvoriti u malo tople vode (nikako vruće) i tako popiti. Provereno ublažava kašalj, doprinosi smanjenju pritiska i pomaže u funkcionisanju štitne žlezde. Svako ko je probao uživa u ovoj pravoj bombi vitamina!

Ostali tekstovi
Pozovi Tel 1 Pozovi Tel 2