Laneno seme kao eliksir zdravlja

Najbolje je da krenemo od početka i postavimo dva osnovna pitanja: “Odakle potiče lan?” i “Za šta se sve koristi?”. Lan (Linum usitatissimum) je biljka iz porodice Linaceae, koja se već hiljadama godina uzgaja zbog svojih vlakana i semena ( datira još iz doba drevnog Egipta i Kine ). Ova višegodišnja ili godišnja biljka može narasti i do 1,2 metara visine, sa plavim ili ponekad belim cvetovima. Važi za jednu od najprilagodljivih biljaka, koja može rasti bez preteranog održavanja i to u različitim klimatskim uslovima. Pored svog pre svega lekovitog dejstva koje ima na organizam koristi se i u druge svrhe.

lan Lan se tradicionalno koristi za proizvodnju lana, tekstilnog materijala izrađenog od vlakana ove biljke, kao i za dobijanje lanenog semena, koje je poznato po svojim nutritivnim i zdravstvenim koristima. Vlakna dobijena iz stabljike biljke lana koriste se u tekstilnoj industriji za proizvodnju platna, koje se odlikuje svojom čvrstoćom, izdržljivošću i sposobnošću da pruža svežinu i udobnost pri nošenju. Laneno platno se tradicionalno koristi za izradu odeće, posteljine, zavesa i drugih tekstilnih proizvoda. Zbog svoje prirodne lepote, teksture i ekološke prihvatljivosti, lan i laneni proizvodi su visoko cenjeni u modnoj i industriji interijera. Laneno seme je bogato hranjivim supstancama, uključujući omega-3 masne kiseline, vlakna, proteine, vitamine i minerale. Koristi se u prehrambenoj industriji, bilo kao celo seme, mleveno ili u obliku lanenog ulja. Mleveni lan predstavlja laneno seme koje je usitnjeno u fini prah. Ovaj proces usitnjavanja pomaže u oslobađanju nutritivnih sastojaka iz semena, čineći ih lakše dostupnim za apsorpciju u ljudskom organizmu. Laneno ulje je jestivo ulje dobijeno iz lanenog semena hladnim presovanjem. Bogato je alfa-linolenskom kiselinom (ALA), koja je esencijalna omega-3 masna kiselina, i predstavlja jedan od najbogatijih biljnih izvora ove vrste masnih kiselina. Laneno ulje ima svetlo do zlatno žutu boju i blag, orašast ukus. Mleveno laneno seme ima brojne zdravstvene koristi, uključujući poboljšanje probave, smanjenje rizika od srčanih oboljenja, i potencijalno smanjenje rizika od nekih vrsta raka.

Nutritivna vrednost lanenog semena i njegove prednosti

Neka od najčešćih pitanja su “Koliko laneno seme ima kalorija” ili “Koliko mleveni lan ima kalorija”. Ova namirnica ima veliku energetsku vrednost gde čak 100g lanenog semena sadrži oko 540 kalorija, dok mleveni lan sadrži za nijansu više kalorija ( oko 590kcal ). Odličan je izvor vitamina E koji je rastvorljiv u mastima i veoma važan u zaštiti kože i kose. Od minerala sadrži mangan, kalijum, kalcijum, gvožde, magnezijum, cink i selen. Alfa-linolenske kiseline (ALA) koju seme lana sadrži je važna za zdravlje srca jer može smanjiti rizik od srčanih bolesti smanjenjem krvnog pritiska, holesterola i formiranja krvnih ugrušaka. Pored toga pomaže u regulaciji digestivnog sistema pošto je laneno seme odlično za poboljšanje probave, smanjenje nadutosti i regulaciju apetita. Ono što je možda najvažnija njegova prednost jeste što smanjuje rizik od nastanka karcinoma, posebno dojke i prostate. Omega-3 masne kiseline koje se nalaze u lanu mogu da spreče oštećenja očnih nerava, ojačaju imunitet i smanje rizik od nastanka upalnih bolesti, poput psorijaze, reumatoidnog artritisa i lupusa. Takođe pomažu ženama da regulišu menstrualni ciklus i ravnotežu hormona. Smatra se jednom od najmoćnijih namirnica na svetu!

Kako se koristi laneno seme ?

Ukoliko želite da na pravi način iskoristite sve benefite tj. hranljive sastojke semena lana morate ga pre konzumiranja obavezno samleti. Postavlja se pitanje “Kako samleti laneno seme?” Najbolje je da to učinite u mlinu za kafu, u blenderu zajedno sa jogurtom u kombinaciji sa nekim voćem ili pak u avanu koristeći tučak(u par lakih poteza, samo koliko da ga usitnite). Takođe, nije preporučljivo da vam tako samleveno dugo stoji, već bi trebalo da čim ga sameljete upotrebite. Možete ga koristiti u kašama, salatama, kao dodatak kuvanom povrću, pekarskim proizvodima kao što su kiflice, kolači ili štrudle. Smatra se izvrsnom zamenom za jaja u receptima za pravljenje peciva pa umesto jaja možete ubaciti kašiku lanenog semena i tri kašike vode. Preporučljivo je da unosite jednu do dve kašičice mlevenog lana dnevno. Laneno ulje takođe možete korstiti kao preliv za salate, dodati u smutije, jogurte ili jela posle kuvanja, ali ga ne smete termički obrađivati (ne smete pržiti u ovom ulju). Savetujemo vas da birate seme smeđe ili zlatne boje i da ukoliko pronađete laneno seme u procesu klijanja obavezno iskoristite, jer se ono smatra najboljim. Možda niste znali, ali lan se može koristiti i u vidu lanene sluzi koja se dobija dvanaestočasovnim natapanjem semenki u vodi. Sluz se nakon toga procedi i popije. Ovo je odlično za regeneraciju želudačne sluzokože i pokretanje probave. Takođe, brzo i lako možete napraviti čaj od semena lana tako što ga prelijete vrelom vodom, ostavite da se ohladi i procedite. Ono što je isto važno da znate jeste da su laneno seme i ulje kvarljive namirnice. Ulje je najbolje čuvati u manjoj flašici i u frižideru, a lan u dobro zatvorenoj tegli na suvom i hladnom mestu.

Kako koristiti laneno seme za zatvor ?

Mleveni lan protiv zatvora je izuzetno koristan jer lan sprečava zatvor zahvaljujući svojoj sluzavoj strukturi i u isto vreme sprečava prebrzo pražnjenje i omogućava crevima da pokupe što više hranljivih materija. Isto tako spomenuli smo koliko je dobar mleveni lan za probavu, jer zahvaljujući sluzi koju stvara održava ravnotežu u probavi i omogućava bolje pražnjenje creva. Dakle idealno je rešenje za probleme sa crevima. Ova biljka osim što će poboljšati rad vaših creva sprečava pojavu kandide u crevima ili nekih drugih bakterija.

Ko ne sme da koristi laneno seme ?

Laneno seme ne bi trebalo da uzimaju trudnice i doilje, osobe alergične na lan ili one koje uzimaju lekove za razređivanje krvi ili dijabetes, a da se prethodno nisu posavetovale sa lekarom. Nikako ne bi trebalo da se jede sirovo jer može sadržati toksična jedinjenja i treba ga konzumirati u preporučenim količinama uz dosta vode, u suprotnom može da izazove dijareju.

Seme lana kao lek

seme lana

Tako mala žitarica, a tako veliki uticaj na zdravlje! Istakli smo skoro sve prednosti lanenog semena, ali i pored toga ima još. Njegovim redovnim konzumiranjem se smanjuje upala mišića što je naručito pogodno za sportiste i vežbače. Ukoliko imate bolove u želucu ili problem sa povećanom kiselinom lan može delovati na želudac oblažući njegovu sluzokožu. Najblagotvornija namirnica za probavu, zdravlje creva, održavanje idealne telesne težine i regulaciju holesterola. Isto tako jača cirkulaciju i deluje antiinflamatorno. Pomaže i kod osteoporoze tako što umanjuje rizik od preloma kostiju. Ulje lana je izvrstan lek za kožu, preporučuje se kao tretman čišćenja lica (efikasno čisti pore), hidrira i umiruje kožu nakon kupanja i sunčanja, koristi se za masažu pri čemu pospešuje cirkulaciju, zateže kožu i povećava njenu glatkoću. Preporuka je da kokosovo i maslinovo ulje koje koristite za pripremu pilinga zamenite lanenim jer će učiniti da vam koža bude nahranjena, sjajnija i veoma zahvalna. Dakle uključite ovu namirnicu što pre u svoju ishranu i iskusite sve njene dobrobiti na sopstvenom telu.

Recepti sa lanom

Jedna kašika semenki lana ima svega 35 kalorija, ali u sebi ima 2 grama dijetetskih vlakana, koja će svakako pozitivno uticati na gubitak kilograma. Dakle veoma je korisna namirnica za mršavljenje, a evo i jednog recepta idealnog za brz i lak doručak. Smoothie sa lanom koji pravite tako što voće po želji (npr. 1 bananu), kašiku mlevenog lana, šolju biljnog mleka ili nemasnog jogurta stavite u blender i miksirate dok se sve ne sjedini. Možete još dodati cimet, med ili javorov sirup po želji. U prethodnom smo vam dali recept za čaj od lana koji je idealan da se pije pre obroka. Isto tako pola sata pre obroka ili uveče pred spavanje možete popiti šolju jogurta pomešanog sa kašičicom mlevenog lana jer će vam pružiti osećaj sitosti i lakoće u stomaku. Veoma zdrava i sjajna kombinacija jeste lan i med ili lan, med i cimet. Lan i med, poznat po svojim antibakterijskim i antiinflamatornim svojstvima, zajedno čine moćan tandem u borbi protiv slobodnih radikala i poboljšanju opšteg zdravlja organizma. Evo jednog recepta sa ovim namiricama: Laneni keksići sa medom koji se prave tako što pomešate šolju mlevenog lana, šolju integralnog pšeničnog brašna, pola šolje meda, četvrtinu šolje kokosovog ulja, jedno jaje i pola kašičice sode bikarbone. Od dobijene smese pravite kuglice koje blago spljoštite kašičicom i pecite na 180 stepeni 15-tak min. Ukoliko kod kuće nemate lan ako ga možete kupiti u obližnjoj prodavnici zdrave hrane. Pošto sada znate njegove benefite i prpremu, učinite svoj život lepšim i stavite zdravlje na prvo mesto!

Ostali tekstovi
Pozovi Tel 1 Pozovi Tel 2