Koliko dnevno treba voziti sobni bicikl?

Sobni bicikl je sve popularnija sprava za vežbanje koja, kao što joj samo ime kaže, osim u teretani, značajno mesto zauzima u većini domova. Zašto i koliko dnevno treba voziti sobni bicikl? Zato što vam može pružiti savršen i efikasan trening, bilo da ste početnik ili iskusan vežbač. Mnogi zaista vole voziti bicikl napolju, ali šta kada vam vremenski uslovi to ne dozvoljavaju ili niste raspoloženi za odlazak u teretanu? Tada je vreme za vožnju sobnog bicikla, koji se gotovo poistovećuje s običnim.

sobni bicikl trening
Ono po čemu se razlikuju jeste pre svega izgled – običan bicikl je dizajniran tako da se prilagođava različitim terenima, dok je sobni bicikl stacioniran. Kod običnih bicikala otpor zavisi od spoljašnjih faktora, poput putanje po kojoj vozite, vremenskih prilika (vetar, kiša), dok vožnja uzbrdo pruža prirodni otpor. Uz to, sami morate ručno menjati brzine i prilagođavati opterećenje (napor vožnje) koje vam odgovara.
Za razliku od njih, sobni bicikli imaju ugrađen mehanizam, gde takođe ručno, ali veoma jednostavno (na vratu sobnog bicikla se nalazi dugme za opterećenje kojim birate željeni nivo otpora), možete podesiti opterećenje. Vožnja običnog bicikla predstavlja zanimljiviju i zabavniju opciju kada želite da se aktivirate zajedno sa društvom, dok s druge strane sobni bicikl može stvoriti osećaj monotonosti, ali je takođe odličan za grupni trening.
Kada je u pitanju bezbednost, sobni bicikl je bolji izbor jer se koristi u zatvorenom prostoru i manji je rizik od povreda nego u slučaju vožnje običnog bicikla, gde postoje rizici poput padova, sudara sa drugim vozilima ili biciklistima, loših vremenskih uslova ili nepredvidivih prepreka na putu. Takođe, potrebno je nošenje zaštitne opreme (poput kacige) i obraćanje pažnje na saobraćaj. Obični bicikl takođe zahteva više vremena za održavanje, što uključuje proveru guma, lanca, kočnica i ostalih mehaničkih delova, što zajedno sa opremom iziskuje i određenu količinu novca.
Sobni bicikl je jednostavniji za održavanje i manje podložan oštećenjima i kvarovima. Naravno, na vama je da donesete odluku i svoje slobodno vreme posvetite fizičkoj aktivnosti na način koji želite.

Trening na sobnom biciklu i mršavljenje

Pre svega, da kažemo koje i kakve treninge jedan sobni bicikl pruža, a zatim i koliko vremenski treba da traju da biste smršali. Sobni bicikl je sjajan izbor kada je reč o aerobnom i HIIT treningu. Ovo su dva različita tipa treninga – aerobni se odlikuje umerenim intenzitetom vežbanja koji koristi kiseonik; masti kao glavni izvor energije, i namenjen je pretežno početnicima. S druge strane, HIIT trening predstavlja visoko intenzivan i kraći period vežbanja, odnosno vožnje bicikla, namenjen iskusnim vežbačima i osobama koje su u nedostatku sa vremenom i žele brze rezultate.
O samim karakteristikama i prednostima aerobnog i HIIT treninga možete pročitati u posebnim blogovima, dok ćemo se ovde pozabaviti i opisati kako i koliko dugo treba da traje jedan aerobni i HIIT trening na sobnom biciklu. Takođe, uzećemo u obzir to da li ste početnik ili već neko vreme trenirate, čime ste dobro upoznati sa benefitima koje donosi ova izvanredna sprava za vežbanje.
Aerobni trening je poznat po tome što uključuje niži do umereni intenzitet u dužem vremenskom periodu, koji može trajati između 30 i 60 minuta, u zavisnosti od vaše kondicije i ciljeva. Bilo da ste početnik ili ne, važno je da se pre upuštanja u samo pedaliranje i promenu intenziteta vožnje zagrejete laganim vežbama ili hodom (recimo, na traci za trčanje), ili se zagrejte na samom sobnom biciklu tako što prvih 5 do 10 minuta vozite uz najmanji napor.
Zatim sledi vožnja umerenim intenzitetom koji vam dozvoljava da razgovarate tokom treninga i ujedno održava srčani ritam na oko 50–70% od maksimalnog pulsa. Nakon glavnog dela treninga, smanjite intenzitet i vozite još 5–10 minuta laganim tempom kako bi se telo opustilo.
Podjednako je važno da, kao što imate period zagrevanja, isto tako imate i period odmora kako bi se mišići oporavili i telo pripremilo za sledeći trening. Trajanje aerobnog, kao i svakog drugog treninga, zavisiće od vaših mogućnosti i željenih ciljeva.
Za mršavljenje, koje gotovo svaka treća osoba želi postići, potrebno je da povećate vreme vožnje na sobnom biciklu ili intenzitet kojim pedalirate (veći napor topi više kilograma).
Povećanje intenziteta skraćuje vreme treninga, što znači da 20 minuta vožnje bicikla visokim intenzitetom daje iste rezultate kao umereno pedaliranje od sat vremena. Upravo ovo je glavna razlika između aerobnog i HIIT treninga.
HIIT trening je postao popularan zbog kraćeg, a veoma efikasnog vremena provedenog u vežbanju, i sastoji se od naizmeničnih perioda visokog intenziteta i perioda oporavka. Sesije visoko intenzivnog intervalnog treninga obično traju između 20 i 30 minuta i pružaju maksimalan napor, pri čemu vaš puls može dostići i do 85–90% od maksimalnog. Ovaj vid treninga uključuje i obavezne periode odmora (niski intenzitet) i savršeno topi masne naslage, čak i nakon što završite trening, zahvaljujući fenomenu poznatom kao afterburn (povećana potrošnja kiseonika nakon treninga).
Kako bi izgledao jedan HIIT trening? Vozite prvo umereno 5 minuta za zagrevanje, a zatim 30 sekundi pedalirajte što brže možete, kao sprint, praćeno 1 do 2 minuta vožnje umerenim tempom, i završite trening 5-minutnim hlađenjem. HIIT bi trebalo da praktikujete 3 do 4 puta nedeljno. Takođe, preporučuje se za naprednije i iskusnije vežbače, te zato počnite prvo sa dužim (aerobnim) treninzima, a onda se prebacite na HIIT. Na ovaj način ćete efektivno i brzo mršaviti, a pored toga iskusiti i sve ostale pozitivne efekte vežbanja na sobnom biciklu.

Prednosti treninga na sobnom biciklu

Pretpostavljamo da, pored mršavljenja, postoje i drugi ciljevi koje biste voleli da postignete. Za šat je još dobar sobni bicikl? Prioritet svima nama treba da bude zdravlje, a bicikl itekako pozitivno doprinosi tome jer poboljšava cirkulaciju i rad srca, snižava krvni pritisak, sagoreva kalorije, jača mišiće nogu, uključujući kvadricepse, lože i listove. Takođe, ukoliko pravilno sedite i angažujete jezgro (sredinu tela), ojačaćete i trbušne mišiće. Dakle, vožnja sobnog bicikla može biti savršena svakodnevna aktivnost za više energije i bolje raspoloženje.
20 do 30 minuta umerenog pedaliranja dnevno sasvim je dovoljno da održite telo i duh zdravim.
Pored sjajne fizičke forme i pomoći pri oporavku od povreda (naročito značajno za starije osobe), bicikl je idealna sprava za poboljšanje kondicije. Ukoliko vam je cilj da poboljšate kondiciju, trebalo bi da vežbate redovno, pri čemu vožnja ne sme biti preduga (da ne bi došlo do preopterećenja srca i mišića), već se akcenat stavlja na postepeno povećanje intenziteta i vremenskog trajanja treninga (maksimalno do sat vremena dnevno, 5 do 6 puta nedeljno).
Takođe, sjajna prednost vožnje na sobnom biciklu jeste to što manje opterećuje zglobove i kolena od trčanja ili drugih aktivnosti.
Kao i drugi načini vežbanja, pomaže u smanjenju stresa, anksioznosti i poboljšanju raspoloženja lučenjem endorfina, tj. hormona sreće. Uz sve to, postignute rezultate možete pratiti na digitalnom displeju koji će se nalaziti ispred vas (meri potrošnju kalorija, vreme vožnje, brzinu, pređeni put i puls).
Ono što je važno da bi vaše želje i sve blagodeti vežbanja na sobnom biciklu bili ostvareni jeste da ga podesite pravilno (visina sedišta i položaj upravljača), zatim da ne preterate sa povećavanjem intenziteta, da leđa držite pravo, dišete ujednačeno i kontrolisano, kao i da se obavezno zagrejete pre treninga, a nakon njega odmorite
Kao što vidite, trening na sobnom biciklu predstavlja veoma jednostavan i nezahtevan način da se pokrenete i poboljšate svoje zdravlje. Zato požurite da promenite svoje navike i uključite vožnju bicikla u spisak svakodnevnih obaveza. Najbolji kućni bicikl za vežbanje možete pronaći i poručiti na našem sajtu.
Podelite sa prijateljima

Pročitajte i tekstove

Kategorije Bloga

Izdvajamo iz Webshopa

RING Bokserske rukavice 10 oz - RS 2411-10

Bokserske rukavice od najkvalitetnijeg PVC materijala crvene boje, najniže cene, extra kvalitet

3.350 rsd

RING Gladijator kucna teretana RX PS1BW

Gladijator RX PS1BW sa preko 20 različitih vežbi i 50 kilograma tegova po odličnoj ceni.

47.600 rsd

RING Bumper tegovi ploče u boji 2 x 5kg-RX WP026 BUMP-5

Ring Bumper tegovi ploce u boji 2x5kg

5.170 rsd

Teg za rucni zglob Kettler 2x1,5 kg FIT-K07361-420

Teg za rucni zglob, proveren kvalitet, najbolja cena, Isporuka ,Garancija

2.600 rsd

Sobni bicikl 8718 CPR 291004EO

Sobni bicikl, najbolja cena, proveren kvalitet, RING preko 20 god sa Vama. Besplatna isporuka

26.920 rsd

RING Eliptični trenažer RX 812

Elipticni trenazer najbolje sagorevanje kalorija.

32.900 rsd

RING Sobni bicikl RX 107

Sobni bicikl magnetni trenazer RX 107 Ring po pristupacnoj ceni

20.900 rsd

RING tegovi sa čičkom 2x1kg RX AW 2112-1

tegovi za noge i ruke od 2x1 kg

990 rsd

RING sundjeraste ruckice-RX LEP-6402

sundjeraste ruckice univerzalne velicine

350 rsd

RING Sobni bicikl RX 220

33.900 rsd
Pozovi Tel 1 Pozovi Tel 2