Različite vrste holesterola Holesterol je vrsta masne supstance koja se nalazi u svim ćelijama ljudskog tela i neophodna je za normalno funkcionisanje organizma. Međutim, visok nivo holesterola u krvi može povećati rizik od srčanih bolesti i drugih vaskularnih problema. Holesterol se može javiti iz dva razloga a to su: hrana koju unosite ili problem sa jetrom. Kada imate povišen holesterol, tada su najčešće i trigliceridi povišeni. Takođe ukoliko osećate bol u grudima, otežano dišete, osećate malaksalost ili bol u nogama to je znak da imate povišen holesterol u krvi.
Visoki trigliceridi u krvi najčešće se javljaju zbog: viška kilograma ili unosa kalorija, konzumiranja cigareta i alkohola, određenih lekova, problema sa žlezdom, jetrom ili bubrezima ili je u pitanju genetski poremećaj.
LDL-holesterol (low-density lipoprotein) je vrsta lipoproteina koji prenosi holesterol kroz krvotok do ćelija. Ovaj tip holesterola često se naziva "lošim" holesterolom jer, kada je prisutan u visokim koncentracijama u krvi, može doprineti stvaranju naslaga na zidovima arterija, čime se povećava rizik od ateroskleroze i srčanih bolesti. Kada nivo LDL-holesterola u krvi postane previsok, može doći do taloženja masnih naslaga, poznatih kao plak, na zidovima krvnih sudova. Ovi plakovi mogu ograničiti protok krvi i uzrokovati suženje arterija, što povećava rizik od srčanih napada i moždanog udara. Cilj je održavati niske nivoe LDL-holesterola kako bi se smanjio rizik od kardiovaskularnih bolesti. To se često postiže promenama u načinu života, uključujući zdravu ishranu, redovno vežbanje i održavanje zdrave telesne mase. U nekim slučajevima, kada promene u načinu života nisu dovoljne, lekovi poput statina mogu se propisati kako bi se kontrolisali nivoi LDL-holesterola. Redovno praćenje nivoa holesterola kod lekara važno je za održavanje optimalnog zdravlja srca.
HDL-holesterol (high-density lipoprotein) je vrsta lipoproteina koji ima ključnu ulogu u transportu holesterola iz tkiva u jetru, gde se holesterol može eliminisati iz organizma. HDL se često naziva "dobrim" holesterolom jer ima zaštitnu funkciju u odnosu na srčane bolesti. Funkcije HDL-holesterola uključuju: Uklanjanje viška holesterola: HDL preuzima višak holesterola iz ćelija i tkiva i transportuje ga nazad u jetru, gde se može preraditi i eliminisati iz organizma. Antizapaljensko dejstvo: HDL ima sposobnost smanjenja zapaljenja u zidovima krvnih sudova, čime se doprinosi očuvanju vaskularnog zdravlja. Visoki nivoi HDL-holesterola često se smatraju zaštitnim faktorom protiv srčanih bolesti. Povećanje nivoa HDL-holesterola može se postići zdravim načinom života, uključujući redovno vežbanje, prestanak pušenja, ograničavanje unosa zasićenih masti i unosom omega-3 masnih kiselina. Kada je reč o ukupnom profilu holesterola, važno je održavati ravnotežu između "dobrog" HDL-holesterola i "lošeg" LDL-holesterola radi očuvanja optimalnog zdravlja srca. Regularno praćenje nivoa holesterola kod lekara pomaže u održavanju ovog balansa i smanjenju rizika od srčanih bolesti.
Non-HDL holesterol predstavlja ukupnu količinu holesterola koja nije vezana za "dobri" HDL-holesterol. Drugim rečima, to obuhvata "loš" LDL-holesterol, ali takođe uključuje i druge vrste holesterola koje se obično ne smatraju korisnim. Formula za izračunavanje non-HDL holesterola je jednostavna: Non-HDL holesterol=Ukupan holesterol−HDL holesterol Ovaj pokazatelj često se koristi kao indikator ukupne količine holesterola koja ima potencijalni rizik po zdravlje srca. Razlog za to je taj što non-HDL holesterol obuhvata sve vrste holesterola koje mogu doprineti stvaranju ateroskleroze (naslaga na zidovima arterija), uključujući LDL, lipoproteine male gustine (VLDL) i ostale. Cilj održavanja niskog non-HDL holesterola deo je strategije prevencije srčanih bolesti. Smanjenje nivoa non-HDL holesterola često se postiže promenama u načinu života, poput pravilne ishrane, vežbanja i održavanja zdrave telesne mase. U nekim slučajevima, lekovi kao što su statini mogu se propisati kako bi se postigli optimalni nivoi holesterola i smanjio rizik od kardiovaskularnih problema. Važno je redovno pratiti nivoe holesterola kod lekara radi održavanja optimalnog zdravlja srca.
Ukoliko imate problem sa povišenim holesterolom za početak je važno da znate na koje sve načine se on moze regulisati odnosno smanjiti. Ukoliko se zdravo hranite tj vodite se pravilnom ishranom, izbacite neželjene masti iz organizma zatim ukoliko niste pušač i ukoliko redovno trenirate i ne konzumirate alkohol zasigurno ćete rešiti problem uzrokovan holesterolom. Poželjne namirnice koje bi trebalo da unosite su med i cimet, đumbir, lan i jogurt, surutka, jabukovo sirce, limun, ren, čaj od ovsa dok bi bilo poželjno da izbegavate beli hleb, slaninu, grickalice, majonez, čvarke, kajmak, margarin, gazirana pića i sl.
Smanjenje unosa holesterola može doprineti poboljšanju nivoa holesterola u krvi i opštem zdravlju srca. Evo nekoliko smernica za plan ishrane usmeren na smanjenje holesterola:
Pored gore navedenog takođe bi bilo poželjno da ostavite cigarete ukoliko ih konzumirate, zatim da pazite na koji način i kako pripremate hranu, da neke obroke zamenite veganskim, da se informisete o nutritivnim vrednostima radi izbegavanja trans masti. Ako ste se pitali kako holesterol da smanjite prirodnim putem daćemo vam nekoliko saveta odnosno predstaviti nekoliko prirodnih lekova, namirnica biljnog porekla koji su odlični za snižavanje holesterola u krvi: crveni i integralni pirinač, jogurt i lan, kurkuma, soja, hibiskus čaj, beli luk. Takođe pre nego što započnete bilo koji plan ishrane, preporučljivo je konsultovati se sa lekarom ili nutricionistom kako biste osigurali da je plan prilagođen vašim individualnim potrebama i zdravstvenom stanju.
Postoji nekoliko napitaka koji se smatraju korisnim za smanjenje nivoa masnoće u krvi. Međutim, važno je napomenuti da se ovi napici ne smeju smatrati čudotvornim rešenjem, već se trebaju koristiti kao deo zdravog načina života koji uključuje pravilnu ishranu, redovnu fizičku aktivnost i druge zdrave navike. Evo nekoliko koristih napitaka:
Predstavlja sredstvo koje na nekoliko načina može doprineti zdravlju vašeg organizma a to su: Ima antioksidativna svojstva: Jabukovo sirće sadrži antioksidanse koji mogu pomoći u borbi protiv slobodnih radikala u telu, što može pozitivno delovati na zdravlje srca. Regulacija šećera i holesterola u krvi: Neka istraživanja sugerišu da jabukovo sirće može pomoći u regulaciji šećera i masnoće u krvi, sto je veoma značajno za normalan i zdrav rad srca. Pomoć pri mršavljenju: Ako jabukovo sirće pomaže u kontrolisanju težine, to može imati blagotvoran uticaj na smanjenje holesterola. Rešava probleme sa kožom: Sirće je poznat po antibakterijskim svojstvima i pokazalo se efikasnim protiv mnogih štetnih baterija koje doprinose pojavi akni. Jabukovo sirće utiče na smanjenje pojave akni. Smanjuje krvni pritisak i neutrališe zeludačnu kiselinu odnosno mučninu i gorušicu: Preporučljivo je da neposredno pre jela razredite jednu do dve kašičice jabukovog sirćeta u čašici vode i popijte. Osim toga potrebno je da se vodite pravilnom ishranom bogatom povrćem, voćem, zdravim masnoćama kako bi još više smanjili simptome. Jabukovo sirće osim toga sto ga možete konzumirati sa vodom ( 1-2 kašičice jabukovog sirćeta pomešati u čaši vode) možete ga koristiti u salatama i na taj način unositi. Najbolje je kombinovati ga sa medom jer tada daje bolje rezultate. Međutim, treba biti oprezan prilikom uzimanja jabukovog sirćeta, jer može iritirati želudac ili uzrokovati druge probavne probleme. Takođe, pazite da uvek razredite jabukovo sirće u vodi umesto da ga pijete samo, kako bi sprečili posledice tj. neželjena dejstva. Preporučljivo je da se krene sa malom dozom kako bi utvrdili vaš nivo tolerancije.
Najjedostavniji, prirodan nacin da smanjite holesterol odnosno masnoću u krvi jeste da regulišete ishranu. Jedite hranu bogatu vlaknima i omega-3 masnim kiselinama: Namirnice poput ječma, pasulja, zobi, graška, voća i povrća bogate su vlaknima i poželjno je da budu deo vaše ishrane (25-30grama vlakana dnevno). Riba (tuna, losos, sardine) i razne vrste semenki (lanene, chia, orašasti plodovi) bogate su omega-3 masnim kiselinama, doprinose zdravlju i normalnom radu srca. Kao sto smo u prethodnom već rekli postoje razni prirodni lekovi za smanjenje holesterola kao sto su: soja, beli luk, psilijum (vlakno koje se nalazi u ljusci semenki bokvice), vitamin B3, fermentisani crveni pirinač. U prethodnom imate izložene i napitke koji vam mogu pomoći ( značajno jabukovo sirće ).
Vežbajte redovno i održavajte prikladnu telesnu težinu: Povećanje fizičke aktivnosti i smanjenje viška kalorija koje unosite sigurno ce doprineti sniženju hlesterola u krvi. Zaboravite na alkohol i cigarete: Potrudite se da ne pijete i ne pušite ili se bar potrudite da ih što manje konzumirate. Izbegavajte stres: Svaki vid stresa negativno utiče na organizam a tako i povećanje holesterola kod nekih osoba. Neka vam vežbe opuštanja poput meditacije, joge, dubokog disanja postanu rutina. Pridržavajte se nekih od ovih saveta i zasigurno učinite vaš organizam jačim a telo zdravim. Ukoliko Vam ništa od ovoga ne pomogne konsultujte se sa lekarom.
Ring Bumper tegovi ploce u boji 2x5kg
Sobni bicikl, najbolja cena, proveren kvalitet, RING preko 20 god sa Vama. Besplatna isporuka
Teg za rucni zglob, proveren kvalitet, najbolja cena, Isporuka ,Garancija
Bokserske rukavice od najkvalitetnijeg PVC materijala crvene boje, najniže cene, extra kvalitet
Sobni bicikl magnetni trenazer RX 107 Ring po pristupacnoj ceni
Gladijator RX PS1BW sa preko 20 različitih vežbi i 50 kilograma tegova po odličnoj ceni.
Elipticni trenazer najbolje sagorevanje kalorija.