Hrono ishrana

Hrono ishrana je ishrana u kojoj mnoge namirnice koje sadrže skrob u svojoj bazi ne smeju da se konzumiraju, kao ni bilo šta slatko, uključujući voće.

Hrono ishrana će vas navesti da unosite daleko manje kalorija kroz namirnice i zbog toga zavidan broj kilograma brzo nestaje, a organizam postaje pročišćen od nezdravih sastojaka. Hrono ishrana je kombinacija pravila originalne hrono dijete koja je začeta pre više od 30 godina u Francuskoj. Hrono ishrana je uvek topla preporuka nutricionista za sve osobe koje imaju problema sa holesterolom kao i dijabetičarima (izbačena je konzumacija skroba za ručak i večeru i bira se hrana sa nižim glikemijskim vrednostima).

Količine u hrono ishrani

Kod hrono ishrane ne postoji tačna količina hrane koju treba pojesti. Jedino što je karakteristično je da se obroci konzumiraju u određenim vremenskim intervalima i uz određenu kombinaciju namirnica. Najteža je prva faza ili takozvani period „ograničenja“. Ona traje 28 dana, a često se u praksi pokazalo da osobe koje nisu bile u fazi restrikcije su i dalje mršavile, ali sporije. Kada se završi faza restrikcije, sledi period ne-restrikcije i to je zapravo zdrava dijeta koje bi se trebali pridržavati tokom čitavog života.

hrono ishrana

Glavna pravila perioda restrikcije kod hrono ishrane su:

  • Pre doručka možete piti biljni čaj ili toplu limunadu;
  • Tokom dana dozvoljeno je najviše dve kafe, jednu posle doručka, a drugu posle ručka;
  • Alkohol nije dozvoljen, osim crnog vina - 4 čaše nedeljno maksimalno;
  • Mleko se uklanja iz upotrebe;
  • Užine i voće nisu dozvoljeni.

Dozvoljeno:

  • Žitarice(kao i njihovo brašno): ječam, ovas, raž, spelta, proso, heljda, kvinoja;
  • Povrće: artičoka, brokoli, blitva, cvekla (samo sveža), celer, luk, beli luk, praziluk, karfiol, keleraba, kelj, kupus, masline, krastavac, paradajz, pečurke (sve jestive vrste), paprika, patlidžan, rotkvice, zelena salata (sve vrste), spanać, tikvice, šargarepa (samo sveža);
  • Voće: avokado (koji koristimo kao povrće), limun;
  • Mlečni proizvodi: mladi sir, kiselo mleko, pavlaka, domaći kefir;
  • Meso (dozvoljena su jaja): meso divljači, teletina, pačetina, piletina, ćuretina, svinjetina, jagnjetina, sve slatkovodne ribe, sve morske ribe, konzervirane ribe (jednom nedeljno);
  • Orašasti plodovi: badem, kesten, suncokretove semenke, bundeva, susam, chia, konoplja, lan;
  • Začini: so (morska, kalijumska, himalajska), biber (sve vrste), bosiljak, ruzmarin, peršun, origano, majčina dušica, lovorov list, paprika, kari u prahu, đumbir, čili, korijander, kurkuma.

Zabranjeno:

Sirće, kiseli krastavci, namirnice u kojima je dodat šećer, kvasac, belo brašno, suncokretovo i palmino ulje, mešavina začina obogaćenih aditivima, transmasti, stari i masni sirevi, pavlaka za kuvanje, soja, krompir, pirinač, pasulj , sočivo, kukuruz. Većina stvari osim nezdrave hrane, može se jesti nakon ograničenja.

Hrono dijeta

Hrono dijeta postaje sve popularnija i postaje način života poput vegetarijanstva i veganstva. Ova dijeta vam može puno pomoći ako želite da smanjite težinu. Hrono dijeta je dizajnirana da s jedne strane promeni vaš stav prema hrani, ali s druge strane vrlo efikasno pomaže u smanjenju viška kilograma.

Hrono ishrana se zasniva na tome da ono što jedete nije najvažnije, ali je važno kada jedete i kako kombinujete hranu. Ako se odlučite da sledite hrono dijetu, zlatno pravilo je da obezbedite tri obroka dnevno - doručak, ručak i večeru. Razmak između doručka-ručka i ručka-večere trebao bi biti 4 do 5 sati. Ali između večere i doručka sledećeg dana, bi trebao da prođe najmanje 12 sati da bi se razgradile uskladištene masti.

Hrono recepti

  • Doručak kao glavni obrok treba da se sastoji od proteina, sporovarećih ugljenih hidrata i masti životinjskog porekla.
  • Recept: Napravite sendvič od integralnog hleba sa puterom, jajima, mlečnim proizvodima, (grčki jogurt), tanki slojevi suvog mesa.
  • Ručak treba da se bazira na bilo kojoj vrsti mesa ili ribe uz dopunu povrća i salate čija se baza ne temelji na skrobu .
  • Recept: Punjene tikvice ili paprike zapečene u rerni. Samleti luk, karfiol, paradajz, dodati kašiku čia semenki, mleveno meso, so, začine i kašiku domaćeg ajvara. Puniti paprike/tikvice napravljenim filom, ređati u blago pouljenu tepsiju, peći u rerni dok se ne zarumeni, a zatim dodati paradaiz pire i malo vode i dalje peći 30- tak minuta.
  • Večera treba da bude lagana, bazirana najviše na lakim proteinima i neskrobnom povrću poput zelene salate i svežeg krastavca. Takođe možete jesti i belanca.
  • Recept: Primer lagane večere je tunjevina sa spanaćem i zelenom salatom i nekoliko maslinki. Ili piletina sa zeljem. Kuvana pileća prsa (odkošćena, bez kožice i naseckana) staviti u šerpu sa krupno nasečenim zeljem i preliti vodom. Posoliti, dodati biber i proizvoljno začine po ukusu. Kuvati 3-4 minuta.

Personalni trener Tatjana Bako

Ostali tekstovi
Pozovi Tel 1 Pozovi Tel 2