Trčanje na traci može biti izvrstan način za mršavljenje i odličan izbor za početnike koji žele započeti sa svojim fitness putovanjem. Do sada smo već pisali o trakama za trčanje i o sobnim biciklima. Kao što smo mogli da primetimo u našim, a i svetskim fitness centrima, ova dva trenažera definitivno spadaju u najpopularnije rekvizite kada je reč o kardio treningu.
Jedna od najvećih prednosti treninga na traci za trčanje je to što intervale i intenzitet trčanja možete menjati promenama brzine hodanja i trčanja kao i promenama nagiba trake. Sve ovo se može raditi na vrlo jednostavnom displeju trake. Dakle prema svojim mogućnostima i potrebama možete oblikovati svoj trening, a da to ujedno bude zabavno i efikasno. Ukoliko ste početnik ili želite smršati budite sigurni da vam trake za trčanje mogu pomoći, a mi ćemo vam u daljem tekstu dati savete i smernice za ostvarenje tih ciljeva kao i bliže objasniti programe same trake.
Pre nego što objasnimo svaki program i damo savete za vežbanje važno je da se uvek pre samog treninga zagrejete i ne krenete odmah na najitenzivniji ritam pogotovo ako ste početnik.
Programi za trčanje na traci obuhvataju različite vrste treninga prilagođene kako početnicima tako i iskusnim trkačima. Ovi programi mogu varirati od lakih do intenzivnih intervalnih treninga. Uključuju:
Što je najbolje od svega sve ove programe možete regulisati preko jednostavnog displeja u toku treninga. Takođe je veoma važno da se pre bilo koje fizičke aktivnosti konsultujete sa svojim lekarom. Na taj način ukoliko imate problema sa srcem ili disanjem određujete kojim intetnzitetom i koliko vremenski možete vežbati.
Ponovo ćemo se osvrnuti na program za trčanje za početnike (početnički program) kao i činjenicu da se obavezno pre treninga morate zagrejati. Savetujemo vam da ukoliko ste početnik krenete sa laganim hodom koji neće biti previše intezivan - primera radi podesite brzinu na 3-4 km/h i nagib na 0% i tako hodajte nekoliko minuta da biste se zagrejali i uhvatili ritam. Onda podignite nagib trake na 10 % i hodajte tako jedan minut. Ovako će te povećati napor pri hodanju. Potom opet spustite nagib na 0% i hodajte 1 minut da se odmorite, pa vratite nagib na 10 % za naredni minut. Najosnovnija varijanta treninga bi bila da ovo ponavljate 15, 20 ili 30 minuta. Kako budete napredovali i povećavali fizičku spremu tako ćete praviti intezivnije kombinacije - povećavaćete brzinu hodanja, kao i produžavati visoko-intenzivne intervale a smanjivati nisko-intenzivne.
Kao početnik važno je da znate jednu bitnu stvar vezanu za određivanje inteziteta kardio treninga, a to je puls. Lagana aktivnost podrazumeva 55-65% od maksimalnog otkucaja srca, srednji intezitet 65-75% od maksimalnog otkucaja srca, viši nivo 75-85% I visok intezitet vežbanja podrazumeva 85-95% od maksimalnog otkucaja srca. Pored detaljnog predloga za vežbanje na traci najvažnije je pre svega da ste dobro motivisani, da imate konkretan cilj, slušate svoje telo, budete jaki i uporni znajući za sve prednosti vežbanja na traci za trčanje. Dobro je poznato da je trčanje odlična fizička aktivnost koja poboljšava kvalitet našeg života. Na vama je da se odlučite za traku i da krenete sa treningom!
Uz pomoć traki za trčanje možete na nepretenciozan i efikasan način da izgubite na težini. Dakle ukoliko vam je cilj treninga topljenje masnih naslaga uz sticanje kondicije, ovaj tip i učestalost treninga prilagodite vašoj spremnosti. Za početak krenite sa 1-2 treninga nedeljno, kasnije povećajte na 3-4 treninga kako biste postigli željeni efekat. Intervalni trening visokog intenziteta (HIIT) na traci za trčanje može povećati vašu potrošnju kalorija i ubrzati gubitak težine. Naizmenično trčanje sa visokim intenzitetom i hodanje ili trčanje sa niskim intenzitetom mogu poboljšati vašu kardiovaskularnu izdržljivost i povećati potrošnju kalorija. Daćemo vam nekoliko smernica kako bi trebao da izgleda jedan HIIT trening: prvih nekoliko minuta posvetite zagrevanju i pripremi tela za trening u vidu brzog hoda ili džoginga;nakon toga, ubrzajte tempo izvodeći sprinteve određen vremenski period, a zatim usporite tempo kako bi sprint prešao u lagani džoging;aktivnosti ponavljajte, a za kraj ostavite par minuta za odmor i hlađenje. Za vežbače koji imaju veći procenat masnog tkiva i koji su u slabijoj fizičkoj formi, a cilj im je topljenje potkožnog masnog tkiva, preporuka je da za početak rade 1-2 puta nedeljno trening u trajanju od 20-40 minuta u vidu hoda ili malo bržeg hoda. Ukoliko ste početnik koji ima određen nivo fizičke forme i kondicije a želite je povećati i istovremeno sagoreti kalorije tj mršaviti preporučujemo vam srednji intenzitet treninga u vidu bržeg hoda, hoda pod nagibom i laganog džoginga i on bi trebao da traje 30 minuta 2-3 puta nedeljno. Idealno bi bilo da ovakav tip treninga upražnjavate nakon treninga sa tegovima. Ukoliko se budete pridržavali naših saveta, redovno vežbali i zdravo se hranili zasigurno ćete izgledati sjajno, biti zdravi i u odličnoj formi.
Pre same odluke da li vežbati kod kuće ili u teretani sigurno ste se zapitali da li možda trenirarati u prirodi. Postoje određene prednosti i jednog i drugog, stoga nebi da forsiramo jedan ili drugi vid treninga već ukoliko ste u mogućnosti najbolje bi bilo da pružite sebi oba. Sigurno da je trčanje u prirodi veoma lep psiho - fizički doživljaj i kao takav nezamenjiv, ali i traka može da posluži za postizanje dobrih rezultata u određenim uslovima. Prednosti traka za trčanje jesu to da omogućuju trening u bilo koje vreme i doba godine bez obzira na vremenske uslove. Trčanje u zatvorenom prostoru eliminiše rizike povezane sa saobraćajem i potencijalno opasnim terenima, smanjujući mogućnost povreda. Savremene trake za trčanje pružaju detaljne informacije o treningu, uključujući brzinu, nagib, pređenu udaljenost i potrošene kalorije, što omogućava precizno praćenje fizičkog napretka i takođe moguće je lako modifikovati brzinu i nagib za specifične vrste treninga, kao što su intervali visokog intenziteta ili trening na uzbrdici. Takođe činjenica je da čovek koji živi ubrzanim i "modernim" načinom života sigurno nema puno vremena da traži sebi odgovarajuće uslove za trčanje u prirodi. Posebno ako živi u gradu i nema ni uslova za to. Jednostavno ponekad je veoma naporno nakon dugog radnog dana da se opet ide negde van. U ovakvim slučajevima traka za trčanje je pravo rešenje. Traka vam uvek stoji u sobi spremna da trenirate na njoj. Dakle, ako imate jednu ovakvu fitnes spravu onda više nemate izgovora. Osobe koje praktikuju drugačiji trening ističu prednosti trčanja u prirodi od kojih su: umirujući efekat prirodnog okruženja, smanjen stres i bolje raspoloženje, zatim trčanje po različitim podlogama i terenima za jačanje mišića i povećanje izdržljivosti. Naravno oni koji su avanturističkog duha navešće još i istraživanje novih staza u zanimljivom i dinamičnom okruženju, koje može dodatno motivisati trkače. Pored toga prema nekim istraživanjima trčanje u prirodi može da sagori za nijansu više kalorija nego traka. Na to utiču razni faktori kao što su otpor vetra koji ne postoji u sobi, zatim razne prepreke na koje možete naići napolju kao što su stepenice, bankine pored puta, prelazak ulice (stani, kreni), nailazite na ljude, obilazite ih, skrećete levo desno. Ovo dakle aktivira i neke druge mišiće što opet utiče na veću potrošnju kalorija. Zato vas i savetujemo da prigrlite i kombinujete oba treninga, kako biste iskoristili makslimalni potencijal i pobedili sebe na putu ka uspehu.
Teg za rucni zglob, proveren kvalitet, najbolja cena, Isporuka ,Garancija
Elipticni trenazer najbolje sagorevanje kalorija.
Ring Bumper tegovi ploce u boji 2x5kg
Bokserske rukavice od najkvalitetnijeg PVC materijala crvene boje, najniže cene, extra kvalitet
Gladijator RX PS1BW sa preko 20 različitih vežbi i 50 kilograma tegova po odličnoj ceni.
Sobni bicikl magnetni trenazer RX 107 Ring po pristupacnoj ceni
Sobni bicikl, najbolja cena, proveren kvalitet, RING preko 20 god sa Vama. Besplatna isporuka